Szeptember elsejétől láthatja a nagyközönség Pécsett Gyugyi László, az Amerikai Egyesült Államokban élő műgyűjtő Zsolnay porcelánokból álló páratlan gyűjteményét. A Zsolnay Aranykora című kiállításon megtekinthető gyűjtemény az Európa Kulturális Fővárosa program alkalmából lel otthonra a baranyai megyeszékhelyen, a Zsolnay Kulturális Negyedben, egy kifejezetten erre a célra átalakított szecessziós épületben, az egykori Sikorski villában. A pécsi közgyűlés tavaly novemberben döntött a Gyugyi-gyűjtemény megvásárlásáról. A város a piaci ár feléért, 1,3 millió euróért (mintegy 360 millió forintért) jutott hozzá az Egyesült Államokban élő Gyugyi László mintegy hatszáz darabos kollekciójához. A vételár, a banki átutalás, valamint a műtárgyak szállítási, kiállítási és egyéb költsége együttesen mintegy 600 millió forint volt.
A már a Zsolnay Örökség Kezelő Nonprofit Kft. mint közhasznú társaság tulajdonát képező gyűjtemény 576 egyedi kerámiatárgyból, hat darab, vízfestékkel készült egyedi Zsolnay-tervrajzból és két fényképalbumból áll. Gyugyi László elektromérnök négy évtized alatt hozta létre egyedülálló kollekcióját, melyet a nagyközönség együtt még sohasem láthatott, az csak a Helikon Kiadó által 2006-ban megjelentetett Zsolnay a nagyvilágból című könyvből volt ismerhető.
A gyűjtemény eszmei értéke felbecsülhetetlen, Gyugyi László ugyanis a Zsolnay manufaktúra legkiválóbb, világ- és nemzetközi kiállításokon szerepelt alkotásait vásárolta meg. Az a csekély számú, úgynevezett duplum példány, amelyeket e kiállításokra küldött tárgyakból őriztek Magyarországon, megsemmisült az első és a második világháborúban. A gyűjtő kollekcióját céltudatosan alakította ki, úgy, hogy a gyár alkotásait a nemzetközi stílusfejlődés részeként mutassa be, és tárgyai a díszműgyártás keresztmetszetét is adják. A hazai magángyűjtemények egyike, sőt, a legnagyobb anyaggal bíró Zsolnay Múzeum gyűjteménye sem ilyen átfogó. Gyugyi László korábban azt mondta, azért válik meg a Zsolnayktól, mert idős, fiai tőle távol élnek, és nem akarja, hogy e kincsek később szétaprózódjanak Amerika múzeumaiban.
forrás: MTI