HTML

Pécs 2010

Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa

Pécs mindenkinek szól. Mindenkinek lehetnek élményei, emlékei. Új emlékei is. Ez a blog azoknak az emlékeknek a megosztását hivatott segíteni, támogatni, ami Péccsel és a Kulturális Főváros rendezvényekkel kapcsolatos.

Pécs 2010 hivatalos oldal

Facebook

Friss topikok

Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa

2010.10.04. 11:26 pécs2010

A Le Monde Eötvös Péter strasbourgi premierjéről

Címkék: strasbourg le monde gabriel garcía marquez eötvös péter glyndebourne fesztiválon szerelemről és más démonokról hamvai kornél

Világszínvonalú kézművességnek nevezte a Le Monde című napilap hétfő délután megjelent kritikájában Eötvös Péter Szerelemről és más démonokról című operáját, amelynek franciaországi bemutatóját a szerző vezényletével a strasbourgi Festival Musica keretében tartották.

(MTI) - A mértékadó francia liberális napilap kritikusa szerint mindenki nagyon sokat várt az eredetileg az angliai Glyndebourne Fesztiválon 2008 nyarán bemutatott produkciótól, de még többet magától a Három nővér, az Angels is America, a Balkon vagy a Lady Sarshina zeneszerzőjétől. A szeptember 25-i strasbourgi premieren Frédéric Mitterrand kulturális miniszter a lapnak elárulta, hogy ő eddig nem ismerte Eötvös Péter munkásságát, "de a meglepetés annál kellemesebb volt".

"Pedig a magyar zeneszerző egyáltalán nem ismeretlen Franciaországban, ahol 1979 és 1991 között Pierre Boulezt követte az Ensemble Intercontemporain zeneigazgatói székében. Tíz éve pedig az operaszerzők krémjéhez tartozik, Philippe Boesmanshoz, Salvatore Sciarrinóhoz, John Adamshoz vagy Pascal Dusapinhez hasonlóan" - hangsúlyozta a Le Monde.

Marie-Aude Roux kritikus szerint a Szerelemről és más démonokról a világszínvonalú kézművességhez hasonlítható: szakít a vokális zeneszerzés minden eddig ismert formájával, a nagyon gondosan kidolgozott hangszerelés tudományosságával és különösen a hatalmas érzékiséget sugárzó lassú részeknél a hallgatónak az az érzése, hogy Eötvös - aki a Strasbourgi Filharmonikusok élén maga dirigálta a bemutatót - a helyszínen, szobrászként formálja a partitúrát, teljesen érthetővé varázsolva azt.

Eötvös Péter a Glyndebourne-i Opera megrendelésére írta művét, amely Gabriel García Marquez Nobel-díjas kolumbiai író novelláján alapul. A négy nyelvet; az angol, a spanyol és a latin mellett a jorubát használó opera szövegkönyve Hamvai Kornél munkája, aki a Le Monde szerint nagyon megédesítette Marquez "mágikus realizmusának" ízeit, miközben Eötvös pedig zenéjében visszatért a hagyományos opera alapjaihoz. "Az avantgarde írásmód technikájával fűszerezett operaszerű piknik tökéletes kosarának minden összetevője adott ebben a műben" - fogalmazott a kritikus.
 
Ugyanez mondható el szerinte a román Silviu Purcarete rendezéséről: egy egyszerre zárdát és sírt szimbolizáló XVIII. századi hatalmas palota lepusztult díszletében konvencionális dél-amerikai barokk fantomszerű világ jelenik meg afrikai rabszolgák táncaival, hatalmas vörös hajú meztelen szűzzel, bölcselkedő férfiakkal és boszorkányos apácákkal - írta a Le Monde.
 
forrás: kultura.hu

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://pecs2010.blog.hu/api/trackback/id/tr682329127

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása