Jukebox-zongora
Koncepcióm alapja a hangszeren való játszás, a zene készítés örömének interaktív módon való bemutatása az utca emberének. Azoknak az embereknek, köztük nekem is, akiknek a zenekészítés fogalma kimerül egy 50 forintosban, amit bedobálnak a zenegépekbe. Ezért gondoltam arra, hogy a zongorát kisebb kiegészítő formával és festéssel átalakítom egy mindenki által jól ismert és kedvelt 70-es években használt jukebox-á (nem digitális, bakelit lemezeket válogató, és lejátszó zenegép).
Általában az emberek a zenekészítést örömként élik meg és pozitív élményként könyvelik el magukban, ezért is esett a választásom a 70-es években használt zenegépekre, mert burjánzó színviláguk és egyszerű alapformájuk, valamint mechanikájuk még ma is érdekes az emberek számára. Úgy gondolom, ha ezzel a külsővel felruházok agy pianínót, azzal közelebb kerülnének az emberek a zenekészítéshez. A forma és a színek egyértelműen utalnak arra, hogy ennek a doboznak köze lehet a zenéhez és megszokásból már az ember készítené a jól bevált 50-est, és még mielőtt rájön emberünk, hogy ez egy zongora, és megfutamodna, mivel még soha nem nyúlt zongorához, felfedezheti a kotta helyére erősített, leegyszerűsített tabulatúrát. Pécs lakossága az egyetemek es a határ közelsége miatt vegyes nemzetiségűnek mondható, ezért ebben a tabulatúrában 50-50%-ban szerepelnek magyar népdalok és ismert külföldi előadók dalai. Mivel egy hivatalos zongora-tabulatúra előképzettség nélkül szinte olvashatatlan, ezért használok egy nagyon leegyszerűsített verziót, hogy bárki tudjon valamilyen dallamot játszani a zongorán.
Célom, hogy bárkinek lehessen interaktív muzikális élménye és ez által közelebb kerüljön az emberekhez a zenehallgatáson kívül a zenekészítés is.
Helyszíne: Kultúrkert
forrás: panbalkan.hu