HTML

Pécs 2010

Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa

Pécs mindenkinek szól. Mindenkinek lehetnek élményei, emlékei. Új emlékei is. Ez a blog azoknak az emlékeknek a megosztását hivatott segíteni, támogatni, ami Péccsel és a Kulturális Főváros rendezvényekkel kapcsolatos.

Pécs 2010 hivatalos oldal

Facebook

Friss topikok

Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa

2010.08.17. 11:04 pécs2010

Árpád-házi Szent Piroska ünnepe Pécsett

Címkék: árpád házi szent piroska pécsi ruszin napok ünnepi vecsernye


Két rendezvénnyel emlékeztek meg Pécs városában ünnepnapján a keleti és nyugati kereszténység közös szentjéről, a magyar származású Árpád-házi Szent Piroskáról: Kocsis Fülöp püspök vezetésével vecsernyét és lítiát tartottak a pécsi görögkatolikus templomban; a római katolikus bazilikában a Szent Efrém Bizánci Férfikar adott ünnepi hangversenyt.

 Mind a görög katolikus szertartás, mind az ünnepi koncert az immár hagyományosnak mondható Pécsi Ruszin Napok, illetve a Pécs 2010 – Európa Kulturális Fővárosa programsorozathoz kapcsolódott – tájékoztatta szerkesztőségünket Sárics Tamás.

Az augusztus 12-i ünnepi vecsernyét és lítiát Fülöp püspök vezette a Xavéri Szent Ferenc görög katolikus templomban. Közreműködött a Szent Efrém Férfikar. 

Szent Piroska ünnepén, 13-án a pécsi bazilikában adott ünnepi koncertet a Szent Efrém Férfikar, Szabóki Tünde szoprán énekesnő közreműködésével. Bubnó Tamás karvezető rövid bevezetői segítették a jelenlévőket eligazodni a bizánci liturgikus zene világában. A műsorban ősi és kortárs szertartási énekek, gregorián művek, vallásos népénekek, valamint kolindák hangzottak el.

Árpád-házi Szent Piroska valószínűleg 1088-ban született, Szent László király és Adelhaid rheinfeldi hercegnő gyermekeként. Hétéves korában elveszti édesanyját, öt évvel később édesapját is. Neveltetéséről ettől kezdve unokabátyja, korának egyik legműveltebb uralkodója, Könyves Kálmán gondoskodott. Piroska, szentéletű apja nyomdokait követve, mélyen vallásos életet élt.

Korának szokása szerint diplomáciai házasságot kötött: 1104-ben hozzáment I. (Komnénosz) Alexiosz bizánci császár fiához, Komnénosz Jánoshoz. Esküvője előtt, az akkori egyházjogi szokásoknak megfelelően, áttér az ortodox hitre. Ekkor kapja a görög Eiréne (Irén) nevet. Férje 1118-ban II. János néven elfoglalta a bizánci trónt; Piroska bizánci császárné több fontos diplomáciai ügyben is közvetített, többek között Magyarország felé is. Diplomáciai tevékenysége mellett gondot fordított a Bizáncon átutazó szentföldi zarándokokra is. Ő alapította a konstantinápolyi Pantokrátor monostort, mely nemcsak a vallási élet egyik fontos központja lett, de tartozott hozzá egy menhely is aggastyánok és szellemi fogyatékosok számára, valamint egy kórház, a legképzettebb orvos-szerzetesek irányításával. A kórház például szolgált a nyugati- és keleti keresztény Európa  s az Arab Birodalom kórházainak építésekor.

Nyolc gyermeke született. Midőn gyermekei felnőttek, egész életét Istennek ajánlotta. Kolostorba vonult; apácaként a Xéné nevet vette fel. 1134. augusztus 13-án halt meg. Mind az orthodox, mind a katolikus egyház szentként tiszteli. Arcképét a Hagia Sophia mozaikjáról ismerjük, mely Szent Piroskát mint a monostor-alapító Irén császárnét ábrázolja. Szent Piroska személyes például szolgált a később élt Árpád-házi Szent Erzsébet számára is.

forrás: magyarkurir.hu

 


Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://pecs2010.blog.hu/api/trackback/id/tr782230346

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása