Mosolygó halak, jókedvű emberek címmel nyílik fotókiállítás vasárnap 11-kor a pécsi Cella Septichorában Kalmár Lajos fotóművész és Tarrósy István Afrika-kutató közös „expedíciója” nyomán.
Afrika mosolygós partja – ezzel a szlogennel fogadja az odaérkezőt e kicsiny afrikai ország, a nyugat-európai turisták egyik kedvelt célpontja. A Kalmár–Tarrósy páros 2008 őszén járta be az országot, céljuk a gambiai mindennapok dokumentálása volt, elsősorban interjúk, beszélgetések, fotók segítségével. Tudni kell, hogy Pécsi Tudományegyetemen működik az Afrika Kutatóközpont, az ország egyetlen ilyen profilú egyetemi műhelye, és szintén Pécsett jelenik meg 2007 óta az ország egyetlen, a kontinenssel foglalkozó lapja, a negyedéves Afrika Tanulmányok című folyóirat.
Kalmár Lajos, a sokat próbált fotós a következőképp emlékszik vissza a gambiai munkára:
– Ami fontos, hogy elnöki áldemokrácia működik Gambiában, ám legalább jó a közbiztonság, ami nekünk sem volt mindegy. Jellemző, hogy a börtönök az utak mellett épültek fel, tehát bárki láthatja, mi lesz a sorsa, ha nem kellőképpen viselkedik, és ennek biztosan van is visszatartó ereje.
A szerzőpáros Afrika legkisebb országának természetét, etnográfiáját, város- és falutörténetét kutatta, így gyakorlatilag minden érdekelte őket, és ahová a mindössze egy hét során lehetett, el is jutottak; ráadásul egyszer a titkosszolgálat is begyűjtötte őket, de szerencsésen kiszabadultak a fogságból.
– Ha emlékeznek még a Gyökerek című filmsorozatra, Kunta Kintére, nos, az ő hazájában jártunk. Az egyik hivatalos nyelv az angol mellett máig a mandinka. Fő termékük a földimogyoró és a szex, de ezúttal fordított értelemben: főképp skandináv nők érkeznek ide kirándulni és fekete férfiakkal ismerkedni... – avatott be a fotós a kulisszatitkokba.
forrás: bama.hu