Több száz műtárgy, festmény, dokumentum, fotó várja majd a Káptalan utcai Janus Pannonius Múzeumban augusztus 15-én nyíló Bauhaus-kiállításra a látogatókat. Az EKF-program keretén belül megtartandó tárlat a berlini Bauhaus Archívummal szoros partnerségben valósul meg.
A múlt század elején a német főiskola, a Bauhaus vonzásába közel húsz magyar is került, közülük többen Pécsről származtak. Ők maguk is jelentős mértékben kivették részüket az iskola történetéből, így többek közt a konstruktivista szemlélet, a speciális pedagógia, s az iskola szemléletének elterjesztése terén is jelentős tevékenységet fejtettek ki. Az intézmény társadalmi modellt is kínált, miközben az élet és művészet egységét hirdette.
A szervezők szándékai szerint a pécsi kiállítás és a hozzá fűződő tanulmánykötet bemutatja a magyarok kapcsolatát az intézménynyel, a különböző korszakok, a művészi tevékenység és a műhelymunka, az ipari tervezés, a sorozatgyártás összekapcsolásában rejlő bemutatására vállalkozik. A tárlat a német iskolában megjelenő magyar alkotók tevékenységének előzményeivel is foglalkozik, de művészetüket megismerhetjük a különböző szakmai műhelyeikben, a pécsiek közreműködését Walter Gropius építészirodájának produkcióiban – tájékoztatott Várkonyi György, a kiállítás egyik kurátora.
A tárlat átfogó képet kíván nyújtani arról, hogy miképpen hatottak az iskolára a magyarok az építészettől kezdve a bútortervezésen át a szőnyegszövésig a kísérleti színházi elgondolásokban való részvételükig. Az alkotók között mások mellett Breuer Marcell, Forbát Alfréd, Molnár Farkas, Weininger Andor, Sebők István, Moholy-Nagy László szerepel. A programot könyvek, folyóiratok, nyomtatványok, korabeli tárgyi emlékek színesítik, míg a felvonultatott makettekkel kívánják rekonstruálni az akkori alkotói közeget. A művek között párhuzamot is állítanak, így a tanárok és diákok, külső és belső munkatársak alkotásai "összevethetőek", közöttük Walter Gropius, Lyonel Feininger, Johannes Itten, Paul Klee, Vaszilij Kandinszkij, Oskar Schlemmer munkái, vagy éppen a pécsiek közül a későbbiekben külföldön hírnevet szerző Breuer Marcell vagy Forbát Alfréd.
forrás: bama.hu